کتاب اصول مدیریت علمی تیلور

من به تازگی به روش های مدریت علاقه مند شدم و تو جستجو هام با نظریه مدیریت علمی تیلور که یکی از مهمترین نظریه های مدیریتی هست آشنا شدم ولی نتونستم ترجمه فارسی کتابی که تیلور نظیه خودش رو توضیح داده پیدا کنم.

بعد از چند روز جستجو تونستم یک نسخه قدیمی ترجمه این کتاب به قلم آقای محمد علی طوسی رو پیدا کنم که اینجا براتون قرار میدم.

نظریه مدیریت علمی تیلور

فردریک ونیسلو تیلور متولد سال ۱۸۵۶ در آمریکا و یک مهندس مکانیک بود.

به نظر تیلور باید روش انجام کارها رو به چالش کشید تا بهترین روش انجام دادن کار پیدا بشه.

تیلور معتقد هست که هدف اصلی مدیریت باید تأمین نهایی پیشرفت کارفرمایان همراه با ترقی روزافزون هر کارمند باشه که یعنی هر کارمند نه تنها بیشترین دستمزد رو بگیره بلکه سطح زندگی اون رو هم بهتر کنه.

تیلور میگه که هر کارمند باید توسط کارفرما به صورت کامل آموزش ببینه و رابطه بین مدیر و کارمند باید کاملن دوستانه باشه در واقع معتقد هست که همکاری های انسانی، صمیمی و نزدیک بین مدیریت و کارکنان مایه اصلی مدیریت علمی هست.

کارفرما باید با مشوق هایی مثل افزایش حقوق، پاداش، امید به ارتقا، کم کردن ساعات کار و شرایط کار بهتر و مهمتر از همه اینها احترام به اشخاص و رابطه دوستانه با کارگران باعث خلاقیت و ابتکار اونها بشه که در نهایت موجب بهره وری بیشتر و افزایش تولیدات میشه.

او معتقد هست که هر کاری به ظاهر کوچک و عادی هم روش های انجام خاصی دارند که در میان آنها، یکی بهترین راه انجامش هست که باید با مشاهده، تجربه و آزمایش مورد مطالعه و بررسی قرار بگیره تا پیدا بشه البته نظریه او مخالفانی هم داره که معتقدند که او با کارمندان و کارگران به صورت ربات نگاه میکنه البته من خیلی موافق نیستم.

مبانی اصلی تیلوریسم

  • ارائه علم حقیقی مدیریت به گونه ای که بتوان برای انجام دادن هر کاری بهترین روش را ارائه نمود.
  • گزینش کارکنان به روش علمی، به گونه هایی که به هر کارگر مسئولیت کاری را که برای او مناسب ترین است واگذار کرد.
  • آموزش و پرورش کارگر به روش علمی.
  • ایجاد رابطه ای صمیمی و دوستانه بین نیروی کار و مدیریت

تیلور در بازه ای مسئول سامان دادن به امور شرکت فولاد بتهلم میشه و پس از بررسی وضعیت کارخونه یه سری تغییرات ایجاد میکنه و کارگران رو  از۴۰۰-۶۰۰ نفر به ۱۴۰ نفر کاهش میده و روش مدیریت علمی خودش رو هم پیاده میکنه مثل روش علمی بیل زدن و...

نتیجه این میشه که مقدار بار جا به جا شده از ۱۶ تن در روز با ۴۰۰-۶۰۰ کارگر به ۵۹ تن در روز با ۱۴۰ کارگر میرسه و همچنین دستمزد هر کارگر از ۱/۱۷ دلار به ۱/۸۸ دلار میرسه.

تیلور همچنین زندگی این ۱۴۰ نفر رو به صورت دقیق بررسی میکنه بیشتر اونها پول پس انداز میکنند و  فقط دو نفرشون مشروبات الکلی مصرف میکنن البته این به این معنا نیست که بیشتر اونها اصلن نمینوشن شاید گاهی هم بنوشن.

در واقع به این نتیجه میرسیم که وقتی کارگر به جای استراحت بیجا حین کار و یا از زیر کار دررفتن، خوب کارش رو انجام بده نه تنها خوب پول میگیره بلکه تبدیل به یک انسان مفید برای خودش و جامعه میشه.

 

نقدهایی هم که به نظریه تیلوریسم میشه این هست که با انسانها مثل ماشین رفتار میکنه و او رو به صورت یک جسم مادی میبینه.

دانلود ترجمه فارسی کتاب اصول مدیریت علمی تیلور و  دو مقاله در نقد این نظریه

مقاله فوق العاده زیر، تیلوریسم رو به صورت مفصل نقد کرده، حتما بخونیدش

دانلود مقاله نقدی بر انسان شناسی تیلوریسم و پیامدهای آن در مدیریت آموزشی

کتاب اصلی ترجمه آقای محمد علی طوسی هست که میتونید دانلود کنید

دانلود کتاب فارسی اصول مدیریت علمی تیلور

دانلود کتاب اصول مدیریت علمی تیلور به زبان اصلی

همچنین دکتر حسن میرزایی اهرنجانی بخش اصلی کتاب رو در قالب مقالات دنباله داری در فصلنامه مطالعات دفاعی استراتژیک تحلیل کرده که تونستم اونها رو از سایت نورمگز گرداوری کنم.

دانلود تحلیل کتاب اصول مدیریت علمی تیلور در فصلنامه مطالعات دفاعی استراتژیک

این هم یک مقاله دیگر در بررسی خلاصه تر تیلوریسم

دانلود مقاله بررسی و نقد مدیریت علمی تیلور از دکتر بلقیس باورصاد و حاجت حاجی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.