این یک عادت، تفاوت میان افرادی است که به خواسته هاشون میرسن با افرادی که به خواسته هاشون نمیرسن. از نظر استیو جابز

۲۲ سال پیش استیو جابز گفت: یک چیز، افرادی که به خواسته هاشون میرسند با افرادی که به خواسته هاشون نمیرسند رو جدا میکنه.

استیو جابز توقعات بسیار بالایی از بقیه داشت. اون بقیه رو مجبور میکرد تا سخت تر و بیشتر کار کنن حتی بیشتر از مقداری که امکان داشته باشه.اما اون به قدرت درخواست کردن هم ایمان داشت.

(استیو جابز در فیلم مصاحبه پایین)
« تا حالا کسی نبوده که نخواد به من کمک کنه اگه ازش میخواستم.
من وقتی ۱۲ سالم بود به بیل هولت (مالک HP) زنگ زدم و گفتم سلام من استیو جابز هستم، من یک دانش آموزم و میخوام یه شمارشگر فرکانس درست کنم. میخواستم ببینم آیا شما قطعه یدکی دارید که بتونید به من بدید؟ بیل خندید و من قطعات رو گرفتم همچنین تو تابستون به من یک شغل در HP داد و من تو بهشت بودم.

تا حالا نشده که من زنگ بزنم و کسی به من نه بگه یا تلفن رو قطع کنه. من فقط درخواست میکنم و وقتی هم مردم از من درخواست میکنن سعی میکنم مسئولیت پذیر باشم و در عوض شکرگزاری چیز هایی که گرفتم به اونها کمک کنم.
بیشتر مردم هیچوقت تماس نمیگرن. بیشتر مردم هیچوقت درخواست نمیکنن. بعضی از مواقع این تنها تفاوت افرادی است که کاری رو انجام میدن با کسایی که رویاش رو میبینن»

استیو جابز «درخواست کردن» رو تفاوت میان افرادی میدونه که به خواسته هاشون میرسن با افرادی که به خواسته هاشون نمیرسن

البته یادمون نره که گاهی اوقات خیلی راحت نیست چیزی رو درخواست کنیم، درخواست کردن باعث میشه شما احساس ناامنی و آسیب پذیری کنید.

وقتی شما درخواست میکنید و فقط میگید میشه به من کمک کنید، چند تا چیز قدرتمند اتفاق میفته مخصوصا برای اون طرف.

تو احترام گذاشتی. بدون اینکه چیز خاصی بگی. وقتی جمله بالا رو میگی درواقع این رو مطرح میکنی که تو چیزی داری و یا میدونی که من ندارم و یا نمیدونم و در واقع تو میگی به این دلیل من بهت احترام میزارم.

تو نشون دادی که اعتماد کردی. تو با اینکار اسیب پذیری خودت رو تایید کردی و نشون دادی که ضعف داری و صریحا ثابت کردی که به اون طرف اعتماد داشتی که اینو نشون دادی.

تو نشون دادی که مایلی گوش کنی. تو نشون میدی که لازم نیست به من بگی که چه فکری میکنی، من میخوام بشنوم. به من بگو چه فکری میکنی و چه کاری باید انجام بدم.

با نشون دادن احترام و اعتماد به طرف دیگه و با دادن آزادی عمل به اون، باعث میشید که اون طرف تجربیات و دانش خودش رو آزادنه با تو در میون بزاره و تو بهترین کمک ممکن رو دریافت میکنی حتی خیلی بیشتر از اون.
همین حس هم در اون طرف ایجاد میشه. حس اعتماد، رضایت و غرور از اینکه به اون احترام گذاشتی و اعتماد کردی. همچنین شما درخواست کمک احتمالی او طرف از خودتون رو هم راحت تر میکنید.

جمله قدرتمند زیر رو هم فراموش نکنید

از شما ممنونم

و باید این رو از صمیم قلب بگید.

 

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *