برنامه نویسی موازی در پایتون با concurrent.futures

امروز میخوایم با ماژول concurrent.futures برنامه نویسی موازی انجام بدیم، این ماژول در نسخه ۳ پایتون موجود هست.

قبل از خوندن ادامه متن، حتما نوشته فکر میکنید پایتون میتونه دو تا کار رو همزمان انجام بده؟ رو بخونید.

 

برنامه ای رو در نظر بگیرید که ۱۰۰ صفحه وب رو میخواد پردازش کنه یعنی ۱۰۰ تا thread باید بسازید یا ۱۰۰ تا process حالا اینکه اینها به صورت همزمان اجرا بشن بستگی به سخت افزارتون داره (در این مورد خاص که خیلی ساده هست حتما میشه)

 

استفاده از ترد

برای اجرای این برنامه با ترد به صورت زیر عمل میکنیم

وقتی از کانتکس منیجر  with استفاده میکنید به شما اطمینان داده میشه که وقتی برنامه از with خارج میشه که، کار تمام تسک ها تموم شده باشه.

برای اینکه از خروجی تردهایی که کارشون  تموم شده رو چک کنید میتونید از تابع as_completed استفاده کنید.

ThreadPoolExecutor یک مقدار max_workers میگیره که مشخص میکنه با چه تعداد ترد این عملیات ها رو به صورت همزمان اجرا کنه اگه مقداری ندید مقدار پیش فرضش تعداد Processor های CPU ضرب در  ۵ خواهد بود.

با کد زیر هم میتونید تعداد Processor های CPU رو به دست بیارید

اینجا هم یک روش دیگه برای به دست آوردن تعداد Processor های CPU معرفی شده.

در  مثال بالا با استفاده از submit پردازش ۱۰۰ صفحه رو شروع میکنیم و در مرحله بعد برای اینکه خروجی رو ببینیم از تابع as_completed استفاده میکنیم این تابع آرایه ای از متغیر future رو میگیره و تا تموم شدن تمام فرایندها اجرای کد رو متوقف میکنه.

متغیر future یک متغیر خاص هست و همونطور که از اسمش معلوم هنوز مقدار کامل نداره

یک راه دیگه برای اجرای این برنامه استفاده از تابع map هست این تابع مانند تابع map خود پایتون هست که یک تابع رو با ارگومانی که در اختیارش گذاشتیم اجرا میکنه

وقتی از تابع map استفاده میکنید تا تموم شدن تمام فرایندها برنامه به خط بعدی نمیره یعنی قبل از  رسیدن برنامه به حلقه تمام فرآیندها انجام شده

تفاوت مهم بین submit و map این هست که وقتی از submit و در ادامه اون از as_completed استفاده میکنید نتایجی رو زودتر میگیرید که زودتر تموم شدن ولی در map نتایح رو بر اساس ترتیبی که دادید میگیرید برای مثال اگه ادرس ها رو در لیست (که در اونها ترتیب مقادیر حفظ میشه ) به map ارسال کرده باشید (مثل بالا) نتایج رو به همون ترتیب هم میگیرید.

البته استفاده از این دو، به نوع برنامه و کاری که میخواید انجام بدید بستگی داره

 

استفاده از پروسس

برای اینکه همین برنامه رو با پروسس اجرا کنیم به صورت زیر باید عمل کنیم

ProcessPoolExecutor یک مقدار max_workers میگیره که مشخص میکنه با چه تعداد پروسس این عملیات ها رو به صورت همزمان اجرا کنه اگه مقداری ندید مقدار پیش فرض تعداد Processor های CPU خواهد بود.

دقت کنید که منظور کل پروسس ها برای اجرای برنامه هست نه تعداد پروسس های همزمان.

روش دوم هم استفاده از تابع map هست

تابع map وقتی با پروسس اجرا بشه یک آرگومان دیگه به نام chunksize میگیره که مشخص میکنه در هر بار چند تا فرایند برای اجرا استارت بخوره.

مقدار پیش فرض این آرگومان ۱ هست یعنی دونه دونه اجرای تابع requests.get برای هر url پشت سر هم به صورت ترتیبی ارسال بشه اگه برای مثال ۱۰ بزارید تابع map به صورت همزمان ۱۰ تا ۱۰ تا آدرس میگیره و به صورت گروهی درخواست اجرای این تابع رو ارسال میکنه

تنظیم این مقدار وقتی از پروسس استفاده میکنید میتونه تاثیر زیادی در افزایش سرعت برنامتون داشته باشه. (دقت کنید که منظور ارسال درخواست اجرا هست نه خود اجرا)

وقتی تابع مورد نظرتون رو با ترد یا پروسس اجرا میکنید اگه خروجیش رو با تابع result نگیرید و اون تابع خطا یا اکسپشن ای بده شما متوجه نخواهید شد و برنامه به روال خودش ادامه میده پس بادتون باشه که حتما نتیجش رو بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.